Lampas – mākslīgais apgaismojums.

0035 gaisma

Lampas – mākslīgais apgaismojums.
Šis apraksts jums palīdzēs iegūt sauli ziemā. Palielināt labsajūtu, veselību un dzīvesprieku.

Vai kādam ir priekšstats kas ir lampu gaisma un kā tā iedarbojas uz cilvēka veselību? Ar ko tās atšķiras. Viss ko mēs zinam, ir kvēlspuldzes, ekonomiskās spuldzes un led apgaismojums. Latvijas platuma grādos, lielāko dienas daļu mēs pavadam pie mākslīgā apgaismojuma. Tad nu mazliet izstāstīšu kas ir kas un kādas lampas izvēlēties. Sāksim ar raksturlielumiem.

Visiem zināms raksturlielums ir “W”, tie ir vati, cik konkrētā spuldze patērē elektroenerģiju, bet par to nerunāsim jo tas attiecas tikai uz elektrības rēķinu mēneša beigās.
Būtisks raksturlielums ir “K” – tas ir Kelvini, vai tautas valodā runājot: gaismas temperatūra. Katrs gaismas avots izstaro savu gaismas temperatūru. Piemēram svece izstaro 800K (800Kelvinus) to mēs saucam par siltu dzeltenu gaismu, kaut patiesībā gaismas temperatūra ir ļoti zema un pareizi to būtu saukt par ļoti aukstu gaismu. 100w spuldzīte parastā, ar kvēldiegu, izstaro 1800K gaismu. Veikalā nopērkamās ekonomiskās spuldzes klasiski izstaro 2700K. Dienas laikā saule ar zilajām debesīm ir 6500K kas tiek saukta par dienas gaismu.

Nākamais ļoti būtisks raksturliekums ir frekvence. Visas parastās spuldzes tiek pa taisno pievienotas elektrībai. Mūsu tīklā ir 50/60 Hz maiņstrāva. Neiedziļinoties fizikālajos lielumos un neizskaidrojot kā tas darbojas, rumāsim tautas valodā – spuldze mirgo 50 reizes sekundē, tas ir ieslēdzas un izslēdzas 50 reizes sekundē, gluži kā filma kas sastāv no daudz nekustīgām bildēm. Parasts cilvēks ar aci to neredz, bet tas rada GRAUJOŠU ietekmi uz veselību, jo kā ar āmuri kuru neredzam, ik sekundi, mēs saņemam 50 triecienus pa nervu sistēmu. Ar laiku cilvēku sāk mocīt depresija, nogurums, utt, utt. Ne velti ziemas tumšajos mēnešos jūtamies slikti un gribas sauli, vasaru. Neskaitāmas stundas pie mākslīgā apgaismojuma nokauj gan inunitāti, gan vienkārši iznīcina to.

Trešā lieta, kas ir ļoti svarīga, “CRI” – Color Rendering Index kuru mēra “RA” Kas tas ir pa zvēru un ko tas nozīmē. Tas nozīmē to, cik precīzi spuldze veido gaismu. Visdabīgāk un visprecīzāk ir 100RA. Tāds nav nevienām spuldzēm. Parastai ekonomiskajai spuldzei tas ir ap 70, max 80. Iespējams, ka kaut kādam mistiskam Ķīnietim vēl mazāk. Kā tas CRI izpaužas. Saule mūs ir apveltījusi ar sauli. Kad skatamies varavīksni, mēs redzam visu saules gaismas redzamo spektru, kas ir no violetā līdz sarkanajam. Ja izmantojot lampas mums būtu iespēja skatīt varavīksni, tad redzētu to izkropļotu. Tas ir, mēs redzētu tik dažas krāsas. Mūsu smadzenes to saliktu kopā un tad mēs varētu skatīt priekšmetus to aptuvenās krāsās. Kam vēlme, varat par to palasīt Wikipedia vai citur google.

Tad nu saliekot to visu kopā. Vai vispār ir iespējams iegādāties apgaismojumu kurš KAUT CIK līdzināsies saules gaismai. Ir!!!! Pa lielam Latvijā pieejamas ir tikai 1 spuldze no Philips un 1 bik sliktāka no Osram (CRI 95). Amīšos vēl kompānija Lumiram. Paldies Dievam, ir vairāki jaudu veidi. Risinājums tāds.

Ir vajadzīga fluorescent lampa (es izvēlējos Philips) ar CRI 98RA, kas rada maksimāli iespējamu precīzu gaismu, tad pati lustra ar elektronisko palaidējs (vecā sistēma ar droseli nederēs jo tā mirgos ar frekvenci 100hz) kur palaidējs 50Hz svārstības pārvērš 50’000hz ko mūsu nervu sistēma nespēj sajust un skrūvgrieznis, lai pieskrūvētu to parikti pie sienas. Kam slinkums skatīties google, varu nosaukt konkrētās spuldzes. Sērija: “Philips MASTER TL-D 90 Graphica” un izvēlamies pēc jaudas: “58W/965 1SL” vai “36W/965 1SL” vai “18W/965 1SL”.
No Osram varam izvēlēties Sērija: “Osram BIOLUX T8” pēc jaudas: “L 58W/965″ vai” L 36W/965″ vai “L 30W/965” vai “L 18W/965”.
Palaidēju Jums, kur pirksiet iedos atbilstošu, bet prasiet “AR ELEKTRONISKO PALAIŠANAS SISTĒMU”. Varu piebilst, ka es pirku pie vairumniekiem kur divas 58W spuldzes ar lampu un elektro palaidēju man izmaksāja 44€ ar centiem dažiem. Dzīvoklī ir super gaišs. Varu piebilst, ka šī sistēma ir PERFEKTA video filmēšanai (neflikerē) un fotogrāfiju un mākslas darbu aplūkošanai jo jūs beidzot ieraudzīsiet tos kādi tie ir patiesībā.

Nu, kaut kā tā. Nebrīnieties, ka veikalos pārdevēji neko nesajēgs. Iesaku iegādāties kādā bāzē, bet nosaucot konkrētu modeli pat dunduks pārdevējs to varēs pasūtīt no piegādātājiem 🙂 Pašas lustras ar palaidējiem ir kādas sirds kāro. Iekštelpām, ārtelpām, hermētiskas, varat arī dizainiski lampas sakārt. Vienvārd sakot, izpildieties un lai jums patiesi veselīgas un saulainas šīs tumšā gadalaika dienas.