Patērētāju sabiedrība un lielais apmāns

Patērētāju sabiedrība un lielais apmāns. Šoreiz vēlos pastāstīt Tev par precēm un citiem produktiem.

Visi zin, ka veikalos ir daudz dažādu preču. Ir labākas, tām būtu jābūt dārgākām un sliktākas, lētākas. Tad nu katrs izvēlas sev piemērotākās atbilstoši vēlmēm un iespējām. Diemžēl aiz reklāmas materiāliem un skaļiem saukļiem slēpjas apmāns. Dārgāks un jaunāks nenozīmē labāku. Pastāstīšu kāpēc un kā ir patiesībā.

Pats pirmais ir nosaukums kurš nenorāda neko. Piemēram “Cido Frutto – Vasaras ogu mix”. Šis vārdu salikums ir logotips un tam nav nekāda sakara ne ar ogām. Sānos gan godīgi uzrakstīts: “Ābolu sulas koncentrāts 15%, Aveņu 0.1% zemeņu 0.1%” Tas nozīmē, ka pirmām kārtām sulas koncentrāts nav sula, bet otrām kārtām 0.1% ogu – kur tur ogu mix?? Cituviet atkal raksta “Nav lielāks”. Piemēram smiltsērkšķu eļļa kur pati eļļļa nav vairāk par 10%. Tātad var būt arī “necik” vai 1%. Kāds tam sakars vispār ar to ko raksta? Ja gadījumā neesam iekrituši uz iepakojuma reklāmas, sāk darboties nākamie meli – reklāmas saukļi. “Vēlies, lai Tava mašīna brauc tālāk? Izvēlies Neste oil!” Šeit ir 2 nesaistīti teikumi un nekur nav norādīts, ka ar šo konkrēto degvielu varēsi nobraukt lielāku ceļa gabalu. Šo salikumu veido cilvēka prāts un nav pārkāpti nekādi noteikumi. Pirmais teikums bija nevainīgs jautājums, bet otra tikai mudinājums izvēlēties konkrēto degvielas ražotāju.
Tik tālu būtu skaidrs, bet greizā spoguļvalsts tikai sākas. Jebkurai precei ir sava funkcija, kura tiek aprakstīta ar parametriem. Piemēram. Pērkot veikalā tik vienkāršu lietu kā spuldzīti galda lampai. Šeit uz spudzītes iepakojuma minēti daudz parametru. Vati, cik tā patērē elektrību, spilgtums, iespējams darbības ilgums, gaismas temperatūra. Praktiski viss. Bet. Šeit sākas lielākais “bet”. Tie nav vienīgie parametri. Piemēram spuldzei ir parametrs, kurš ir pats galvenais un tas ir “Color rendering index” kurš netiek uzrādīts. Tas norāda to cik gaisma ir dabīga, cik tā līdzinās saules gaismai. Un pat ja kāds atrod šo ciparu, tad arī pats cipars ir maldīgs jo tas rēķinās no 1 līdz 100. Ja ir rakstīts 90, tad sķietami ka laba gaisma, bet tā tas NAV. Šī skala ir ģeometriska un 90 nenozīmē 90% līdzinās. Tas ir koeficents kur 90 ir ļoti slikta gaisma, kas smagi ietekmē veselību. (Drīzumā būs raksts par gaismu). Stāsts šoreiz nav par spuldzēm. Vēlos pateikt, ka ražotājs apzināti slēpj šos parametrus, lai cilvēki patiesībā nezinātu to ko tie iegādājas. Un tas ir par visu. Gan pārtiku, gan tehniku, gan ikdienas precēm. Piemēram Memory water reklamē, ka viņu pudeles nesatur BPA indīgo elementu, nenorādot, ka tās satur vēl citus 500 ķīmiskus indīgus elementus. Tā visa ir tikai reklāma. Ne pēc iepakojuma, ne uzrakstiem, ne parametriem nevar vadīties. Jo tie norāda tikai dažus faktus nenosakot preces patieso kvalitāti. Uzrādītie parametri tiek piedzīti pēc iespējas augstāki, bet pārējie noslēpti. Diemžēl cilvēki, izvēloties preci, skatās vienkārši. Vienai precei parametrs 100, otrai 120, tatad tā kurai vairāk, ir labāka un tālāk par parametriem neskatās.

Šādus slēptos parametrus var atrast gandrīz visām precēm. Pārtikas produkti, gandrīz par katru būtu ko teikt, saimniecības preces. Ikdienas lietošanas produkti. Šajā nozarē vispār valda totāls haos. Tehnika. Pat katrā tehnikas nozarē ir meli. Nevienam instrumentam netiek uzrādīti parametri un ja vecais, 1990 gadā ražotais strādā vēl taad, tad jaunie “izģērbjas” pēc pāris gadiem. Nieka lodāmuri tiek ražoti ar mistisku keramisku galviņu kura vienkārši, pēc noteiktām lietošanas stundām sadeg un vairs nesilda. Priekškam tāda keramika? Uz iepakojuma minēts, ka jauna tehnoloģija – tik tiešām jauna un tur zinātniekiem bija smagi jāpastrādā, lai radītu materiālu, kurš sadeg pēc noteikta laika, bet vari iegādāties veikalos jaunas galviņas lodāmuram, protams par atsevišķu samaksu. Datortehnika. Pāris vārdus minot par datortehniku runājot. Visas komponentes elektroniskajās platēs tiek liktas sliktākas. Kondensatori tiek ražoti speciāli, lai tie izžūtu un pēc cik tur gadiem dators sāktu “nevilkt”, nemaz nerunājot par jauno programmapdeitu kurš mākslīgi, veco datoru padara lēnāku. Man mājās stāv vecs DELL dators kurš vēl pēc 17 gadiem strādā perfekti (nav pieslēgts internetam). Tieši tāpat ar mobīlajiem telefoniem. 18 gadus vecā NOKIA strādā perfekti, bet pāris gadu “vecais” iPhone vairs nevelk. Pēdējā laikā Baltos esam saskārušies ar audio tehniku, par cik gatavojamies drīzumā rast iespēju cilvēkiem apmeklēt “biosonāro meditāciju” kas nav pieejama nekur citur pasaulē. Līdz ar to esam esam saskārušies, ka visa jaunā audiotehnika ir daudz sliktāka par veco. Nākas stundām pavadīt pētījumos, lai piemeklētu vajadzīgo. Šādi, audiotehnikai piemēram netiek uzrādīts viens no galvenajiem parametriem “Dinamika” to vēl citi sauc par “dabīgumu”, “dzīvīgumu” un varbūt vēl savādāk. Jo nav parametru pēc kuriem to aprakstīt! Un retais tam pievēršs uzmanību. Paļaujoties, ka iekārtas jaunais modelis būs labāks, tas patiesībā ir uz pusi sliktāks, kaut arī uzrādītie parametri tam labāki. Šobrīd pārliecināti varu minēt par gandrīz visiem brendiem. Gan lētajā, gan dārgajā galā. Nākas izvēlēties vecos modeļus, kurus vairs neražo.

Kā rīkoties? Pirmām kārtām ir jāatceras, ka gandrīz pilnīgi viss publiski pieejamais, rakstītais par precēm nozīmē vienu: “PĒRC”, “PĒRC”, “PĒRC”!!! Un pilnīgi nekam no tā nevar ticēt. “Sula” vairs nenozīmē sulu, “Piens” vairs nenozīmē pienu un “Sieram” vairs nav nekāda sakara ar sieru kādu Tavā iztēlē taisa no govs piena. Ja vēlies iegādāties tiešām to ko vēlies, nākas atgriezties pie vecās, labās sistēmas. Par visu pārliecināties pašam. Un tas nemaz nav tik grūti. Ja reklāmai nepievērs uzmanību seko savām sajūtām, ja neskrien pēc tā ko iesaka “vadošie speciālisti” tad var atrast katrai lietai, vismaz vienu pieņemamu opciju. Uzticies tiem cilvēkiem, kuri tiešām ir tajā ko dara, ar sirdi un dvēseli. Kuriem tā ir pasaule, kuriem tā ir viņu kaisle. Tie Tev pastāstīs patiesi par to ko Tu vēlies uzzināt. Un paldies dievam ir tādi. Daudz tādu. Un iesim, lai tā būtu mūsu nākotne. Lai visi ar sirdi būtu tajā ko dara.